photoblog

103. Praga – ECM City Tower

ECM City Tower

arch. Richard Meier – 2004-2007

Opis by SARP:

„To najwyższy budynek w Republice Czeskiej o wysokości 109 m. Składa się z 27 kondygnacji naziemnych i 3 podziemnych. Wieżowiec pełni funkcje biurowe, a ostatnie piętro jest przeznaczone na restaurację.
Budowę rozpoczęto w 1985 roku, a budynek pierwotnie był przeznaczony na główną siedzibę Czechosłowackiej rozgłośni radiowej. W 1993 roku budynek był niemalże gotowy, ale okazało się, że jest zbyt duży dla osobnej już czeskiej rozgłośni, a także technicznie przestarzały i pełen niebezpiecznego azbestu. W latach późniejszych rozgłośnia starała się sprzedać budynek. W 1996 doszło do porozumienia z firmą NIKO o sprzedaży budynku za bilion CZK lecz transakcja nie doszła do skutku. Podobny scenariusz przydarzył się rok później z singapurską firmą Wells Holding, która zobowiązała się do zapłaty 550 mln czeskich koron. Ostatecznie został sprzedany w 1999 firmie ECM za jedyne 285 mln CZK.
Symboliczna zachodnia fasada widoczna z historycznego centrum Pragi, reinterpretuje czeski kubizm- poprzez załamanie prostej elewacji tworzy abstrakcyjne okno z widokiem na centrum miasta.”

i sąsiedni Panorama Hotel

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s